Kendo (cesta meča), nie je len jedno z najst arších bojových umení, ale jedno z umení najviac spojených so samurajmi. Kendo sa vyvinulo zo smrteľnej formy šermiarskeho umenia a dnes je populárne na celom svete a venujú sa mu tisíce mužov a žien. Ken znamená meč a Do znamená spôsob cesty, volne preložené je to ,,Cesta meča,,. Na povrchu sa Kendo javí iba ako telesná činnosť, ale pod povrchom má mnoho výhod, ktoré je možné získať za nejaký čas, vďaka poctivosti, úsiliu a skúmaniu samého seba.
Kendo má vycvičiť ľudský charakter uplatňovaním zásad meča Katana. Cieľom je formovať myseľ a telo, zušľachťovať silného ducha a správnym a presným cvičením smerovať k zdokonaleniu sa v umení Kendo, vážiť si ľudskú láskavosť a česť, stretávať sa s ostatnými s úprimnosťou a vždy sa usilovať o zušľachtenie seba samého. Takto bude človek schopný milovať svoju krajinu, spoločnosť a priateľov, prispeje k rozvoju kultúry a napomôže mieru a šťastiu medzi všetkými ľuďmi.
História
Kendo ako ho poznáme sa zrodilo asi pred 200 rokmi, kedy bol bambusový meč Shinai určený k výcviku dávneho bojového umenia meča. Toto bojové umenie je však staršie viac ako tisíc rokov. V 16. storočí, v dobe, kedy Japonsko zachvátili celonárodné občianske vojny o zjednotenie a následníctvo, bola technika ovládania meča otázkou života a smrti. Bojovníci boli cvičení k tomu, aby zaobchádzali s mečom, ako by bol ich predĺženou pažou. Drevené meče sa často používali k výcviku. Nakoniec sa ustálili pravidlá pre zaobchádzanie s mečom, ktoré sa nazývajú Kata a sú základnými formami Kend o. Medzi bojovníkmi bolo mnoho vynikajúcich šermiarov, ktorí založili vlastné školy, ktorých bolo v histórii asi 600. V období vojen bolo ich hlavnou úlohou zabiť protivníkov. Preto boli bojovníci Bushi cvičení usmrcovať okamžite, aby nespôsobovali zbytočné utrpenie. Taká bola etika boja s mečom. Pre zvládnutie Kendo boli Kata vždy veľmi dôležité. Avšak len ich kombinácie nestačia k osvojeniu si techniky, ktorá si vyžaduje čeliť všetkým situáciám v boji s mečom. Takéto cvičenia Kendo napomáhali k istejšiemu zaobchádzaniu s bambusovými mečmi Shinai a väčšej rýchlosti sebaobrany. Dnešní vyznávači Kendo cvičia najskôr s bambusovými mečmi a učia sa Kata s použitím pravých alebo drevených mečov.